Veri Güvenliği 
 

Veri Güvenliği
Değerli bilginin ele geçirilmesi durumunda kurumlar rekabet güçlerini ve saygınlıklarını kaybedebilirler. Internet’in de yaygın kullanılmasıyla bu bilginin kontrol altında tutulması ve doğru kişiler tarafından kullanılması önem kazanmıştır.
Probil, özellikle finans sektöründe kazanmış olduğu deneyim ile değerli bilginin korunmasında şifreleme başta olmak üzere proaktif çözümler sunmaktadır.

Şifreleme Çözümleri
Şifreleme binlerce yıldır veri güvenliği için kullanılan en etkin yöntemlerden biridir. Yazının icadından beri insanlar yazdıklarının sadece yetkilendirilen kişiler tarafından okunabilmesi için çok çeşitli yöntemler geliştirmişler. Elektronik haberleşmenin başlaması, bilginin çok daha hızlı  hareket etmesinin sağlanması ve yine artan işlemci günü sayesinden oluşturulan şifrelerin kırılması kolaylaştıkça, çok daha kompleks yöntemler kullanılması gerekli hale gelmiştir. Probil, iş ortakları ve yetkin kadrosu ile şifreleme konusunda etkin çözümler sunmaktadır.

Finansal Veri Şifreleme Çözümleri
Probil Türkiye'de Kredi Kartı/ATM/POS hizmeti veren her banka ve finans kuruluşunun kullandığı Thales e-Security (RACAL) firmasına ait HSM (Host Security Module) güvenlik cihazlarının satışını yapmakta ve teknik desteğini vermektedir.
 
FIPS 140-2 Level 3 ve MEPS II sertifikası bulunduran HSM cihazları manyetik ve çipli kartların (EMV) yaratılmasında, PIN mailer ile kart şifrelerinin posta ile dağıtılmasında, hemen hemen her banka ve kredi kartı kuruluşunda kullanılmakta ve kredi kartı işlemleri sayesinde güvenli bir biçimde gerçekleşmektedir.

Veri Ambarı Şifreleme Çözümleri
Probil 10 yıldan fazla süredir kurumlara, kayıtlı verilerinin firma dışından veya firma içi yetkisi olmayan kullanıcılar tarafından görüntülenmesi ve kullanımının engellenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.
Thales e-Security ürünleri veritabanlarını yetkisiz değiştirilme ve kayba uğratmaya karşı kriptolayıp işletmelerde ticari ve şahsi bilgileri, parolaları ve PIN kodları gibi güvenli back office verilerin çalınmasının ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin engellemesini sağlamaktadır.

Bilgi Sızmasını Engelleme Çözümleri
Günümüz dünyasında bilgi en önemli değeri oluşturmaktadır. Bu yüzden veriyi korumak kadar verinin istenmeyen alanlara taşınmasını engellemek de artık çok önem kazanmıştır. Bunu sağlamak için Probil olarak bilgi sızmasının engelleme çözümlerimizi uygulayarak şirketlerin kendileri için en hassas verilerin nerede depolandığını bulabiliyor, bu verileri izleyerek kopyalanmasını ya da dış ortama gönderilmesini önlüyor ve böylelikle veri koruma politikalarının uygulanmasını sağlayabiliyoruz. Tüm şirket içerisindeki veri trafiğini protokol bazında (http,https,smtp) izlerken aynı zamanda bilgi içeriğinin değiştirilip şirket dışına sızdırılma isteklerine de önlemler oluşturabiliyoruz.

Veri Ambarı Erişim Kontrol ve Raporlama
Müşteri bilgileri başta olmak üzere mahremiyet (privacy) gerektiren bilgilerin veri ambarlarında tutuluyor olması, bu kaynaklara erişimin denetlenmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle uluşlarası güvenlik standartlarında müşteri bilgilerine erişimin raporlanabiliyor olmasını istemektedir.
Müşteri bilgilerinin ele geçirilmesi  karşısında kurumlar başta saygınlık kaybı olmak üzere maddi kayıplarla da karşılabilir. Bu sebeple veri ambarlarına erişimin denetlenebilmesi ve yapılan erişimleri belirli sürelerde raporlanıp incelenebilmesi gerekmektedir.
Veri Ambarı Aktivite İzleme sistemleri bu konuda kurumlara gerekli olan denetim ve raporlama olanaklarını sunmaktadır


Simternet